Avliya Hikayesi

''Güneş, Avliya Boşnak Mutfağına erkenden doğuyor,kapılar dualarla açılıyor bereketli sofralar kuruluyor.''

   Avliya Boşnak Mutfağı, 2015 yılında İstanbul’da bir aile işletmesi olarak kuruldu.
Saraybosna’dan,İstanbul’a uzanan hikayenin kahramanları Ercan ve Amela Gül çiftidir.İşletmenin fikir sahiplerinden Ercan Bey Sjenicalı (Karadağ),Amela Hanım Sarajevolu (Saraybosna).İkili uzun yıllar boyunca ticaretle uğraşmış aynı zamanda Türkiye’de yaşayan Boşnakların önemli isimlerinden olmuş onları bir çok alanda temsil etmişlerdir.Bu süreç zarfında Balkanlar’a yapmış oldukları ziyaretler sonucunda Boşnak mutfağını ve kültürünü İstanbul’a getirme oluşum sürecini planladılar.Bu yolda en büyük destekçileri kızları Aslıhan,Canan ve oğulları Aşir Can Gül olmuş.Kardeşler,yeni nesil vizyon anlayışıyla etnik mutfağın ilerlemesinde katkıda bulunmuşlar. 

   Avliya’nın başarı öyküsünde aile dayanışması kadar,muhteşem bir ekip çalışması var.

   Boşnak mutfağı,özellikle özgün Bosna ve Sancak bölgesinin zengin seçeneklerini yansıtıcak şekilde,siz değerli misafirlerimizin damak tadına uygun biçimde geliştirdik ve kültürümüzün temelini sahiplenip,koruyarak yaşatma felsefemiz,Avliya mutfağında da göstermiş ve menümüzü bu kavram etrafında şekillendirmemize ön ayak olmuştur.

   Yemek kültürümüzün en seçkin örneklerini sizlere sunarken,anneannelerimiz tariflerinden yola çıktık ve bu lezzetleri yine özgün sunumlarımız ve modern yorumlarımızla sizlerin beğenisine sunmayı amaçladık.

   Avliya Boşnak Mutfağı, aynı zamanda bir kültür elçisi gibi. Buraya gelenler yeni bir kültürle tanışıyor ve etkisi altında kalıyorlar.